NE KADAR TUZ TÜKETELİM?

Günlük ihtiyacımız yarım gramdır. Biz bunu 10-20 mislini tüketiyoruz.Peki neden fazla tuz tüketiyoruz ? Dilimizdeki tuz tadını alan kısım yüksek miktarda tuza alışmıştır. Eğer biz enfazla 3 hafta tuzsuz gıda ile beslenirsek yeni duruma dilimiz alışacak ve çok daha az tuz tüketeceğiz!!
Diyet tuz tüketimi toplumsal ve bireysel kan basıncı seviyesinin belirleyicisidir. Yapılan çeşitli çalışmalarla 1g/gün diyette tuz alımının azaltılması felçlerde %5, kalp krizlerinde %3 azalma, diyette tuz alımının 9g/gün azaltılmasının ise felçlerde %34, kalp krizlerinde ise%24’ lük bir azalma sağladığı tespit edilmiştir.

   

 

Ülkemizde yapılan SALTurk Çalışması’nda günlük tuz tüketim miktarının 18 g/gün olduğu saptanmıştır. Ülkemizde ekmek, geleneksel ürünler (turşu, salamura, konserve vb), peynir ve diğer işlenmiş ürünler ile yemek hazırlarken ve masada ilave edilen tuzun aşırı yükü oluşturduğu düşünülmektedir. Oysa ki !
Erişkinler için 5 gr sofra tuzu( yaklaşık bir tatlı kaşığıdır.) kullanımı önerilmektedir.
Tuz tüketiminin günde 6 grama düşürülmesi her yıl yaklaşık 2.5 milyon önlenebilir ölüm anlamına gelmektedir. RENTEK DİYALİZ

  

 

 

 

DİĞER BLOK YAZILARI

Whatsapp
Whatsapp
arayalım