GRİP AŞINIZI OLDUNUZ MU?

2017-2018 GRİP sezonu:

(European Centre for Disease prevention and control)

Grip aşıları 1960 yılından itibaren Avrupada kullanılmaktadır.

Grip; damlacık yoluyla bulaşan , ciddi iş gücü kaybına neden olan, bazı kişilerde  akciğer hastalıklarına, hatta ölümle sonuçlanabilen rahatsızlıklara neden olan ciddi bir hastalıktır.

Gripten korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır. Gripe neden olan dolaşan  influenza virusları heryıl değişmektedir.  Kuzey yarım küre için grip sezonu sonbahar kış aylarıdır. Ekim ayı aşılanmak için en iyi zamandır. Aşıya kanulması planlanan viruslar bir önceki sezonun şubat ayındaki grip viruslarına karşı üretilmektedir.

2017-2018  sezonıu için  üç ve dört valanlı  aşı üretilmiştir. Aşagıda bu  yıl aşıya konulacak viruslar belirtilmiştir.

 

‘’An A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09–like virus;

An A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)–like virus;

A B/Brisbane/60/2008–like virus, which is from the Victoria lineage of B viruses.’’

Dört valanlı aşı bunlara ilave olarak, ‘’B/Phuket/3073/2013–like virus from the Yamagata lineage’’.

6 ayadan büyük tüm kişiler bilinen bir kontrendikasyonu yoksa aşılanmalıdır. Aşı yapıldıktan sonra mutlaka yapılan kişi 15 dakika gözetim altında tutulmalıdır. Yumurta allerjisi olanlara aşıya daha önce reaksiyon gelişmişse yapılmamalıdır. Bilinen yumurta alerjisi var ancak aşıya reaksiyon göstermemişse uygulamadan sonra 30 dakika gözetim altında tutulmalı ve hastane ortamında yapılmalıdır. 65 yaş üstü hastalara çift doz yapılması önerilir. Burundan aşı uygulaması yararı az olduğundan önerilmemektedir. Aşının lokal reaksiyon ve hafif grip benzeri semptomlar dışında önemli bir yanetkisi yoktur. Milyonda bir oranında birtakım nörolojik hastalıklara neden olabilir. Özellikle diyalize giren kronik rahatsızlığı olan hastalar başta olmak üzere diğer kalp, şeker ,kan hastalığı v.b olanlar ,yaşlı düşkün kişler, sağlık personeli, toplu yaşanan ve kalınan yerlerde bulunan çalışan kişiler mutlaka aşılanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  

DİĞER BLOK YAZILARI

Whatsapp
Whatsapp
arayalım