DİYALİZ HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ ?

 

Her ramazan ayında  hastalarımız bize   oruç tutup tutamayacaklarını sorarlar. Bir çoğuna istemeyerek olumsuz yanıt versek de,  ufak bir kısmına izin vermekteyiz. Çünkü  oruç tutmanın manevi hazzı onları Allaha daha fazla yaklaştımakta  maneviyatlarını yükselterek, yaşama daha sıkı tutunmalarını sağlamaktadır.

Bilindiği gibi diyaliz hastaları haftada üç kez diyalize girmektedir. Zaten  bu günlerde  oruç tutulması mümkün değildir. Biz merkez olarak  diğer günlerde de  orç tutmalarını tavsiye etmemekteyiz. Çünkü diyaliz hastalarının  çoğunluğunu, şeker,tansiyon, kalp hastaları oluşturmaktadır. Bu hastalar çok ciddi  ve mutlaka zamanında alınması gereken ilaçlar kullanmak zorundadır. Uzun süreli açlıkta vucudumuz, kan şekerini düşürmemek, tansiyonu kontrol etmek  için birtakım maddeler salğılar .Bu maddeler diyaliz hastalarında,  hem yetersiz hemde etkisi daha azdır. Bu nedenle şekerleri kolay düşer,  tansiyon değerleri kolay değişebilir, kalp yetersizliği daha çabuk ortaya çıkabilir.

Diyaliz merkezlerinde, diyalize girecek böbrek yetersizliği dışında, başka bir hastalığı olmayan,  küçük bir hasta grubu vardır. Eğer bu hastalar ısrarla oruç tutmak istediklerini belirttiklerinde, doktorlarının tavsiyesi doğrultusunda bu manevi  isteklerini gerçekleştirebilirler.

Bu grup hastaların günlük sıvı alımı doktorları tarafından ayarlanır, ilaçları ise iftar ve sahur vakitlerine  göre düzenlenir. Yiyeceklere gelince, özellikle potasyumdan fakir besinler tercih edilir. Protein miktarı yüksek, kompleks karbonhidratlı gıdalarla beslenmeleri uygun olur. Yeme sıklığını,  iftar ve sahur arası 4-5 öğün olarak  planlanması gerekir. Her öğünü  aşırıya kaçmadan  ilk tokluk hissi hissettikleri ana kadar yapmaları tavsiye edilir. Gün içinde özellikle beden güçü gerektiren işlerden uzak durmaları, güneşten sakınmaları gerekir.  Günün büyük bölümünü serin yerlerde istirahat ederek geçirmeleri önerilir.

örnek diyet : 

 İFTAR: Bir bardak su, az yağlı peynir, 1 adet hurma, 2-3 adet zeytin, çorba (yayla, soguk ayran çorbası,mantar,...), yeşil salata, esmer pirinç pilavı, haşlama yada ızgara dana eti veya tavuk yanına haşlama sebze (havuç,kabak, fasulye), iki dilim çavdar ekmeği, bir porsiyon karpuz.  Bunlarla birlikte fosfor bağlayıcı ilaçınızı içmeyi unutmayın !

1. ara öğün (iftardan 1 saat sonra): güllaç ( sütlü başka bir tatlı da olabilir), 3 adet ceviz yada 5-8 adet fındık. fosfor ilacı bir adet.Bir bardak su veya 4-5 çay bardağında çay.

2. ara öğün (iftardan 2 saat sonra) : Yarım elma,yarım armut veya bir avuç üzüm veya  5-10 adet kiraz veya vişne. bir bardak su.

SAHUR: Tarhana çorbası, 2 adet yumurta, az yaglı beyaz peynir, bir parça tahin helvası, 2 dilim yulaflı ekmek, 4 çay bardağı çay veya 1 su bardağı süt veya karpuz. İlave bir bardak su ve fosfor bağlaycı ilaç 1*1.  

Not: Diyet listesi idrarı olmayan diyaliz hastaları içindir. Menülerin tamamı tuzsuz olarak hazırlanmalıdır.

 




DİĞER BLOK YAZILARI

Whatsapp
Whatsapp
arayalım