Covid19 pandemisinde diyaliz hastaları nasıl makinaya alınmalı ?

Merkezlerde semptomatik hastalarla diğer hastalar ve makineler arasında en az   2 m olmalıdır. İdeal olarak infekte hastalar farklı katta yada odada diyalize alınmalıdırlar. 

HBsAg  (+)  hastaların  diyalizi  amacıyla  kullanılan, HBV  izolasyon  odaları  ancak  aşağıdaki  koşullarda  COVID‐19  olduğundan  kuşkulanılan  hastalar  için  kullanılabilir: 

  1) COVID‐19 olduğundan şüphelenilen ya da kanıtlanan hasta aynı zamanda HBsAg(+) bir  hasta ise,

  2) Eğer ünitede HBs pozitf hasta yoksa

 Ayrı bir oda yok ise, hasta yüz maskesi takmalı ve en uçtaki makinede diyalize  alınmalıdır. 

Hasta,  en  yakın  istasyondan,  tüm  yönlerde,  en  az  2  m  mesafede  olmalıdır. Mutlaka maskeli olmalı diyaliz sırasında su dahil hiçbirşey tüketmek için maskesini çıkarmamalıdır.

Hastanın bulunduğu odaya giren kişi sayısını sadece gerekli sağlık personeli ile  sınırlandırılmalı ve personelin listesi tutulmalıdır. Personelin koruyucu önlemlerini mutlaka alması sağlanmalıdır. Seans sonrasında hastanın kullandığı herşey dezenfekte edilmeli yada imha edilmeldir. Klimalar hepafiltreli değil ise çalıştırılmamalıdır. Her seans arası salonlar temiz hava ile havalandırılmalıdır. 

Eğer infekte hasta mecburen merkezinde diyaliz tedavisini olacaksa hastanın klinik takibini merkez doktorları yapmalı, hastaların klinik durumları, oksijen saturasyonları, ateşleri ve laboratuar verileri her seans değerlendirilmelidir.

Hastalara mutlaka zatürre ve grip aşıları yaptırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi:03.11.2020

Dr.Gürkan Yurteri

Hemodiyaliz Uzmanı

DİĞER BLOK YAZILARI

Whatsapp
Whatsapp
arayalım