Corona Virüsü

Corona virüsler, develer,sığırlar, kediler ve yarasalarda da dahil olmak üzere birçok farklı hayvan türünde  yaygın olarak bulunan hastalık yapan büyük bir virüs ailesidir.  Nadiren hayvan corana virüsleri insanları hasta etmektedir.  Yeni Corana virüs  Çin’nin Wuhan şehrinde  tespit edilen, insanlarda solunum yolları hastalığına sebep olan, bir virüstür(2019-nCoV). 

Başlangıçta vakaların çoğunun deniz ürünlerinin ve hayanların satıldığı bir pazarla ilişkilerinin olduğu görüldü. Ancak daha sonra artan hastaların bu hayvan pazarıyla ilğisi yoktu. Virüs kişiden kişiye yayılabilmekteydi.  MERS, SARS ve şimdi 2019-nCoV da insanlar arasında yayılabiliyor. Kişiden kişiye yayılma yakın temasla oluyor (yaklaşık 2 metre). Yayılma öksürük ve hapşırıkla yayılan damlacıkların insanlara bulaşmasıyla gerçekleşiyor. Tipik olarak insanlar en hasta olduklarında en bulaştırıcı olmaktadır. Ancak  belirti vermeyen enfekte hastaların da bulaştırıcı olabileceğine dair vakalar yayınlanmıştır.

2019-nCoV enfeksiyonları için,  hastalığın  maruziyetten sonra 2-14 gün içinde ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır. Bu süre MERS virüslerinin kuluçka dönemine benzemektedir. Eğer  son 2 hafta içerisinde  Çin’den gelmişseniz  yada enfekte bir kişiyle temas ettiyseniz ateşiniz, öksürüğünüz , nefes darlığınız(sık nefes alma, nefesin yetmemesi) ortaya çıkmışsa mutlaka doktorunuza başvumalısınız.
Şuanda 2019-nCoV enfeksiyonunu önleyecek bir aşı yok. Enfeksiyondan korunmanın en iyi yolu, bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. 

Genel korunma yolları :

  • Özellikle, yemekden önce; burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra tuvalete gittikten sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın;
  • Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, enaz %60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. 
  • Eller gözle görülür derecede kirliyse ellerinizi daima sabun ve suyla yıkayın.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle temastan kaçının.
  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Hasta olduğunuzda evde kalın.
  • Öksürürken, hapşırıken ağzınızı tek kullanımlık mendille kapatın  ve sonrasında atın.
  • Sık sık dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri normal bir ev temizleme spreyiyle  veya silerek temizleyin.

Dr. Gürkan YURTERİ

DİĞER BLOK YAZILARI

Whatsapp
Whatsapp
arayalım