FOSFOR

Fosfor,iskelet gelişmi,hücre yapısı,mineral ve enerji metabolizması için gerekli bir elementtir.Vücudumuzda yaklaşık 1000gr fosfor mevcuttur.Bunun%85’i kemiklerde,%14-15’i kaslarımızda ve diger dokularımızda bulunur.Ancak %1’i kanda bulunur.Bir günde gıda ile alınan fosfor miktarı 1000-1200mg arasındadır.Bunun yaklaşık600-800mg’ı emilir.Sağlıklı insanlarda böbrek vasıtasıyla atılarak denge korunur. Fosfor protein içeren gıdalarda fazlaca bulunur.Kola,çikolata veişlenmiş besinlerde bulunan fosfor barsaklardan çok daha kolay emilir.En çok aşağıdaki gıdalarda bulunur:

Balık(özellikleküçük balıklar),kabak,ay çekirdeği,badem,fındık,ceviz,barbunya, börülce,kurufasulye,kuru bamya nohut,mecimek,bulgur,bakla,kaşar peyniri,beyazpeynir,karaciger,neskafe,kakao ve tahin.


Normal bireylerde fosfordüzeyi 2,8-4,5 mg/dl arasında değişir. Böbrekler  4 grama kadar fosfor alımını  idrarla atılımınıartırarak ayarlar.Böbrekler fonksiyonunun 1/3 ünü kaybedene kadar  kan fosforunu normal düzeyde tutar. Daha çok fonksiyon kaybında kanda fosfor  birikmeye başlar.Fosforun  en önemli zararı damar kireçlenmeleridir. Budiyaliz hastalarının ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Fosfor düzeyi bugrup hastalarda 3,5-5,5 mg/dl  arasındatutulmalıdır.DİĞER YAZILARIMIZ:

- nitrat kirliliği

- Sağlık için spor güncel kavramlar.

- Sigara hakkında bunları biliyormusunuz ?

- HASTAYA GÖRE DİYALİZ NEDİR?

- FOSFOR

- Hemodiyaliz hastalarında kanın alınması, saklanması ve gönderilmesi sırasında dikkat edilecek noktalar